SSCW koostöös teiste partneritega kutsuvad Meeedia-ja infokirjaoskuse konverents-häkatonile 2025 „Noored, vabaühendused ja haridustöötajad eesotsas – Meedia- ja infokirjaoskuse ning teabe uute digitaalsete piiride loomisel“ , mis toimub 25.03.2025 Tallinnas, Hestia Hotel Europa (Paadi 5) kell 10.00
Konverentsi-häkatoni peamine eesmärk on arutada konkreetset meedia- ja infokirjaoskuse teemat ja panna osalejaid arendama konstruktiivseid ideid/algatusi, samuti teha kokkuvõtteid projektist ja koostada üldisi avaldusi.
Ürituse sihtgrupp on 16-30 aastased noored, kodanikuühiskonna organisatsioonide esindajad, noorsootöötajad ja haridusvaldkonna eksperdid (õpetajad). Kutsutud on peamised poliitikakujundajad, sidusrühmad, kogukonna- ja meediajuhid ning huvitatud üksikisikud.
Meedia- ja infokirjaoskuse konverents – häkaton pakub noorte osalemise ja kaasamise platvormi, mille eesmärk on rakendada innovatsiooni ja noorte juhitud algatusi / kodanikuühiskonna organisatsioonide algatusi, et reageerida digitaalse sisu loojate ja suunamudijate kasvavale rollile infomaastikul ning tehisintellekti väljakutsetele.
Meedia- ja infokirjaoskuse (MIL) konverents-häkaton on
– Noorte võimestamine: Anda noortele võimalus osaleda aktiivselt meedia- ja infokirjaoskust ümbritseva diskursuse kujundamises, edendades vastutustunnet ja mõjuvõimu.
– Edendada innovatsiooni: Julgustada noori ja kodanikuühiskonna organisatsioone uurima uuenduslikke lahendusi, et edendada avalikku huvi pakkuvat teavet digitaalsetel platvormidel ja lahendada väär- ja desinformatsiooni ning vihakõnega seotud probleeme.
– Luua praktilised järeldused: praktiliste järelduste ja soovituste koostamine, mis võivad anda teavet poliitikakujundamise, haridusalgatuse ja kogukonnapõhiste sekkumiste kohta, mille eesmärk on meedia- ja teabekirjaoskuse parandamine Eestis.
– Pakkuda uusi lahendusi ja tööristad – Töötada välja uuenduslik lahendus ja kavandada oma ettepanekud kolme küsimusele: Kuidas anda noortele võimalus kujundada digitaalset ruumi?; Kuidas töötada välja MIL-lahendused, et lahendada tehisintellekti põhjustatud probleeme; ning Kuidas hõlbustada noorteorganisatsioonide tegutsemist MIL muutuste eestvedajatena?
Lisaks sellele konverents-häkatonil me uurime:
– Kuidas võidelda desinformatsiooni kampaaniate vastu, mis destabiliseerivad meie ühiskonda;
– Jagame praktilised vahendid digitaalsel ümberkujundamisel, kommunikatsioonil, meediapädevusel ja tehisintellektil orienteerumiseks,
– Teeme ülevaateid kodanikuühiskonna ja haridustöötajate esilekerkivatest väljakutsetest ja võimalustest.
– Kui luua koostööruum, kus saab jagada, õppida ja valmistuda keeruliseks tulevikuks.
– Konstruktiivsete teadmiste ja oskuste andmine kaasaegse meedia ja võimalike lahenduste kohta, mis võiksid ühiskonnas toimida.
Konverents-häkaton sisaldab: peakõned, paneeldiskussioni, oskuste töötoad ning häkatoni (Osalejad keskenduvad valivad ühe teemat, et töötada välja uuenduslik lahendus ja kavandada oma ettepanekud).
Praktiline info:
- Osalejatele Ida-Virumaalt on tagatud edasi-tagasi transport Narva – Tallinn maršruudil (peatusega Narvas, Sillamäel, Jõhvis ja Kohtla-Järevel).
- Osalejatele on tagatud toitlustamine, materjalid ja sisukas ajakava.
- Konverentsi töökeel on eesti keel sünkroontõlkega vene keelde.
- Konverentsil osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelregistreerumine.
- Osalejaks saab registreerida kuni 24. märts 2025 konverensi veebilehel või selle otse lingi kaudu https://forms.gle/L3bP84HFPy3xy9aG7KIIRUSTA KUNA OSALEJATE ARV ON PIIRATUD!Lisainfo: email: info@sscw.ee, tel: 55576329/ 55602993
MIL konverentsi-häkatoni ajakava
09.00 – 10.00 Registreerimine ja tervituskohv
10.00 – 11.00 Avamine ja peaettekanded
Tervituskõne Ursula Roosmaa, Briti Nõukogu Eestis
– Põhiettekanne „Demokraatlikud väärtused ja infoturve turbulentsel ajal“ – Krista Mulenok, Eesti NATO Ühingu juht/ekspert
– Põhiettekanne „Desinformatsioon ja ühiskondlik jätkusuutlikkus“ – Maia Klaassen, Tartu Ülikooli õppejõud (kinnitamisel)
– Põhiettekanne „Kuidas sotsiaalmeedia ja tehisintellekt mõjutavad noori ja õppeprotsessi“ – Katrin Villima Otsing, digiturunduse ekspert ja turundusstrateeg
11.00 – 12.00 Paneeldiskussioon: Meedia probleemid tänapäeva maailmas: Desinformatsioon, propaganda ja eraelu puutumatus.
Moderaator: German Morris, Peace Child Estonia MIL programmi koordinaator.
– Stella Saarts, Eesti Vabariigi Riigikantselei, strateegilise kommunikatsiooni nõustaja
– Sebastian Rock, Next GenUNi juht
– Varvara Sergejeva , ERR, Raadio 4, ajakirjanik ja bloger
– Maia Klaassen, Tartu Ülikool õppejõud
12.00 – 12.15 Kohvi paus
12.15 – 13.15 Oskuste töötoad
– „Kommunikatsioon ja turundus vabaühendustele ja sisuloojale“ – Anneli Ohvril, meediapädevuse ja avalike suhete ekspert
– „Meediapädevus: sotsiaalmeedia, tehisintellekt ja tõejärgne maailm“ – Katrin Vilima-Otsing, tehisintellekti ekspert
– „Konstruktiivne ajakirjandus blogimises“ – Varvara Sergejeva, ajakirjanik, blogija (vene keeles)
– „Uudiste žanrid: praktiline lähenemine“ – Olesja Lagašina, Delovõje vedomosti, peatoimetaja (vene keeles)
– “Desinformatsioon ja propaganda – mis, miks ja milleks?” – Krista Mulenok, Eesti NATO Ühing juht/ekspert
13.15 – 14.30 Lõuna (Tempo restaurant, Tallink Express Hotellis)
14.30 – 16.30 Meedia- ja infokirjaoskuse (MIL) Häkaton
Osalejad keskenduvad ühele järgmistest teemadest, et kavandada innovaatiline lahendus ja kavandada oma ettepanekud:
- – Võimaldada noortel kujundada digitaalset ruumi, milles nad elavad, edendada avalikku huvi pakkuvat teavet
- – Uurida uuenduslikke MIL-lahendusi, et lahendada tehisintellekti põhjustatud probleeme.
- – Kavandada vastuvõtlikke ja tõhusaid lähenemisviise meedia- ja infokirjaoskuse õppimisele läbi võrdsete õppijate koolituse.
- – Hõlbustada vabaühendusi ja haridusvaldkonna töötajad kui MIL muutuste tegijaid, tehes koostööd digitaalse sisu loojatega.
16.30 – 16.50 MIL-häkatoni tulemuste esitlemine ja tuleviku plaanid.
16.50 – 17.00 Kokkuvõtte